Sündmuste sisestamine
Pärast sisselogimist on teil võimalik kalendrisse lisada sisu – nii sündmuseid kui ka huviringe/treeninguid.
Uue sündmuse lisamiseks tuleb klõpsata üleval menüüribal "Lisa sündmus". Avaneb järgnev leht: https://kiilikalender.ee/lisa-sundmus/
Lehel on sündmuse lisamise vorm. Kohustuslikud väljad on markeeritud tärniga (*). Väljade selgitused:
- Pealkiri (kohustuslik) – sündmuse pealkiri/nimetus. Tavaline tekstiväli.
-
Kirjeldus (kohustuslik) – sündmuse pikem kirjeldus. Sisestamisel on valik – kas kasutada "Visuaalredaktorit" või "Teksti":
Neid võib ka jooksvalt vahetada (klõpsata edasi-tagasi), midagi sellest kaduma ei lähe.
Visuaalredaktor on justkui Word – tekstivälja kohal on nupud, mis võimaldavad teha teksti "rasvaseks", panna kaldkirja, lisada vahepealkirjasid, teksti sisse linke, pilte, videosid jne – ja muudatused on visuaalselt kohe näha. Siiski on soovitatav vormindamisega olla tagasihoidlik.
Tekst tähendab puhast teksti/lihtteksti. Näiteks kuskilt mujalt (veebilehelt vms) sündmuse kirjeldust kopeerides on soovitatav kasutada pigem tekstiredaktorit, sest see puhastab kopeeritud sisu üleliigsest vormindusest (värvid, fondid ja muu kribu-krabu). Ka tekstiredaktoris on võimalik teksti vormindada, aga selleks tuleb kasutada HTML-märgendeid. Abiks on tekstivälja kohal olevad nupud:
Täpsemad juhised, kuidas sisestada kirjeldusse pilte, videosid jm, leiab siit.
- Kaanepilt (kohustuslik) – pildifail. Faili formaat peab olema kas JPG või PNG ja maksimaalne suurus (maht) 5000 KB. Tegu on sündmuse n-ö kaanepildiga, mida kuvatakse nii koondvaadetes kui ka sündmuse lehel (suurelt kirjelduse kõrval). Kõige paremini jääb pilt paistma, kui ta on formaadis 1:1.41 (nagu A4). Muudel juhtudel lõigatakse pilt automaatselt õigesse formaati, nii et näiteks tekst plakatil ei pruugi jääda loetav.
- Lisapilt (valikuline) – pildifail. Kui lisapildi väli on täidetud, kuvatakse seda sündmuse lehel (suurelt kirjelduse kõrval) kaanepildi asemel. See on kasulik nt juhul, kui on soov kuvada seal teistsuguses (laiupidises) formaadis pilti.
Sündmuse algus (kuupäev) (kohustuslik) – kuupäevaväli. Kui väljal klõpsata, avaneb kalender, kust saab kuupäeva valida. Samuti võib kuupäeva kirjutada sinna käsitsi (formaadis PP.KK.AAAA). Märkus: pärast sündmuse salvestamist kuvatakse kuupäeva teises formaadis (AAAAKKKPP). See on vajalik tehnilistel põhjustel, sisestamisel sellega arvestama ei pea.
- Sündmuse algus (kell) (kohustuslik) – kellaaja väli.
- Sündmuse lõpp (kuupäev) (valikuline) – kuupäevaväli. Täita juhul, kui sündmus kestab rohkem kui ühe päeva. Lõpukuupäeva möödudes liigub sündmus kalendrist arhiivi. Kui see jätta tühjaks, paneb süsteem lõpukuupäeva automaatselt võrduma alguskuupäevaga.
- Sündmuse lõpp (kell) (valikuline) – kellaaja väli. Täita juhul, kui kellaaeg on teada.
Kategooriad (kohustuslik) – sündmuse kategooria(d). Kui väljal klõpsata, avaneb rippmenüü valikutega (Muusika, Teater, Kino jne). Valida saab mitu kategooriat. Kategooriate valik on ettemääratud – nende muutmiseks ja lisamiseks tuleb ühendust võtta lehe administraatoriga.
Asula (kohustuslik) – sündmuse asukoht/asula. Valimine käib samamoodi nagu kategooria puhul. See väli võimaldab kasutajal sündmusi filtreerida linna/küla/jne kaupa. Kui sobivat asulat valikus pole, tuleks valida "Muu".
Toimumiskoht (kohustuslik) – sündmuse täpne toimumiskoht. Ka siin saab rippmenüüst valida ettemääratud kohtade vahel. Kui sobivat toimumiskohta valikus pole, tuleks valida "Muu", mis avab kaks lisavälja – "Muu toimumiskoht" ja "Asukohakaart (URL)".
Vaata siit, kuidas kopeerida linki Google Maps'ist.
- Sihtgrupp (valikuline) – sündmuse sihtgrupp, mille alusel saab kalendri külastaja sündmusi filtreerida. Võib valida mitu sihtgruppi. Valikuvariandid on administraatori poolt ettemääratud, ise nimetusi juurde lisada ei saa.
- Korraldajad (valikuline) – sündmuse korraldaja(d). Korraldajate järgi saab sündmusi filtreerida, samuti on see info nähtaval sündmuse detailvaates. Saab valida nii olemasolevate variantide vahel kui ka ise uusi juurde lisada (kirjutades nimetuse ja vajutades klaviatuuril Enter).
- Hind (kohustuslik) – tavaline tekstiväli. Vabas vormis kirjutatud info piletihinna kohta – näiteks "10 €" või "Tasuta". Tegu on lihttekstiga ehk linke siia lisada ei saa – kui on soov lisada link/nupp piletimüügikeskkonda (näiteks Piletilevisse, Fientasse vm), siis selle jaoks on järgmine väli.
Piletimüügilink (URL) (valikuline) – näiteks:
Kui see väli on täidetud, ilmub sündmuse detailvaatesse nupp, mis viib sisestatud aadressile:
Ürituse Facebooki link (URL) (valikuline) – näiteks:
Kui see väli on täidetud, ilmub sündmuse detailvaatesse Facebooki nupp:
- Registreerimise link (URL) (valikuline) – link registreerimisvormile (Google Forms vm). Kui see väli on täidetud, ilmub sündmuse detailvaatesse registreerimisnupp.
Kui kõik kohustuslikud väljad on täidetud, on võimalik sündmus kohe avalikuks teha (nupp "Saada") või salvestada mustandina.
Kui vormi saatmine ja sündmuse avalikustamine õnnestus, kuvatakse järgnevat teadet:
Kui vormi saatmine ebaõnnestus – näiteks on mõni kohustuslik väli täitmata –, kuvatakse teadet "Vormi täitmisel esines vigu. Palun proovi uuesti.". Samuti on märgistatud ära konkreetsed väljad, mis vajavad parandamist:
Kui sündmus salvestada mustandiks, siis ta kalendris veel avalik pole. Mustandeid saab hallata (muuta, kustutada ja avalikustada) lehel "Minu sündmused", vahelehel "Mustandid":
Sündmuse kirjeldusse piltide, videote jm sisestamine
Kirjelduse sisse video lisamiseks tuleb sinna lihtsalt kopeerida Youtube'i vms link. See töötab täpselt samamoodi nii visuaalredaktoris kui ka tekstiredaktoris.
Kalendri külastaja näeb videot kirjelduse sisse "sängitatuna" (embed'ituna) ehk ta ei pea video vaatamiseks lehelt lahkuma.
Kirjelduse sisse pildi lisamine erineb pisut sõltuvalt sellest, kas kasutada visuaalredaktorit või tekstiredaktorit. Visuaalredaktori puhul piisab, kui (sarnaselt videole) lihtsalt kopeerida tekstiväljale pildi aadress (URL). Näiteks kopeerides sinna https://i.imgur.com/6aKFxBa.jpg, ilmub redaktorisse pilt automaatselt:
Tekstiredaktorit kasutades on kõige mugavam pilti lisada nupu "img" kaudu:
Pärast nupuvajutust hüppab ette aken, kuhu tuleb lisada pildi aadress (URL) ja soovi korral "alt" tekst. Pärast lisamist on pildi "kood" tekstiredaktoris selline:
Lehe külastajale kuvatakse pilte (ja muid elemente) samamoodi sõltumata sellest, kumba redaktorit sisestamisel kasutada.
Kirjelduse sisse tekstilinkide lisamine:
Visuaalredaktori puhul tuleb tekst, mida on soov teha lingiks, kõigepealt selekteerida:
Kui link, mida soovite lisada, on teil juba kuskilt (vahemällu) kopeeritud, siis piisab, kui vajutada klaviatuuril Ctrl + V (või Cmd + V) ja selekteeritud tekst muutubki lingiks:
Kui soovite linki sisestada käsitsi, siis tuleb pärast teksti selekteerimist vajutada "lingi" nupul (ketilülid) ja sisestada/kleepida aadress avanevasse aknasse.
"Hammasratta" alt avaneb veel valikuid – näiteks on soovitatav teha "Ava viide uues aknas" ette linnuke, et link avaneks kasutaja brauseris uuel vahelehel, mitte ei viiks teda kalendrist minema:
Tekstiredaktori puhul tuleb lingi lisamiseks tekst selekteerida ja klõpsata nupul "link":
Seejärel avaneb samasugune aken nagu visuaalredaktori puhul.
Google Maps'ist asukohakaardi lingi kopeerimine
Järgnevalt klipp, kuidas kopeerida Google Maps'ist kiiresti ja mugavalt asukohakaardi linki (URLi):
Samuti on võimalik URL (pärast kaardil õige asukoha selekteerimist) kopeerida lihtsalt brauseri aadressiribalt: